ÜRÜN VE HİZMETLER

Damla Oil Akaryakıt A.Ş. | Ürün ve Hizmetler Sayfasını incelemektesiniz.

Damla Oil; kurşunsuz 97 oktan, kurşunsuz 95 oktan, euro diesel, motorin, LPG, fuel oil 6, fuel oil 5, fuel oil 4, gazyağı, jet yakıtı ürünlerini satmaktadır.


Yakıtlar hakkında daha geniş bilgi içeren Yakitlar.pdf dosyasını buraya tıklayarak görebilirsiniz.


Akaryakıt piyasası firma tarafından yakından takip edilerek gerekli önlemler alınmakta, yatırımlar yapılmaktadır.

95 OKTAN KURŞUNSUZ BENZİN

Kurşunsuz Benzin 95 Oktan, mısır ve buğdayın fermantasyonundan elde edilen bioetanolün 95 oktanlı kurşunsuz benzinin harmanlanmasıyla elde edilmektedir. Bu yakıt Avrupa ve Amerika'da 30 yılı aşkın süredir kullanılmaktadır. Kurşunsuz Benzin 95 Oktan, bioetanol dışında son teknoloji ürünü "Friction Modifier" katık ile geliştirilmiştir. ( Friction Modifier, benzinli araçların ateşleme odasını yağlayarak sürtünmeyi azaltan son teknoloji ürünü özel katık maddesi.)


ÖZELLİKLERİ

* Yüksek oktan ile yüksek performans sağlar: Türk çiftçisinin ürününden elde edilen etanolün oktanı arttırması sayesinde yüksek performans sağlar.

* Çevrecidir: Standart kurşunsuz benzine göre daha temiz yandığı için egzoz dumanında azalma sağlayarak çevre ve insan sağlığını korur. Tüm dünyada çevre kirliliğine karşı kullanılan etanol, yerüstü ozon miktarını azaltır ve karbonmonoksit emisyonunu azaltır. Küresel ısınmaya neden olan emisyonların azaltılması ve kontrol altına alınması için birçok ülke tarafından imzalanan Kyoto Protokolü, etanol kullanımını desteklemektedir.

* Motoru korur: Kurşunsuz Benzin 95 Oktan, içerdiği deterjan katkısı ile motoru korur ve aracın performansını arttırır.


97 OKTAN KURŞUNSUZ BENZİN

97 Oktan Kurşunsuz Benzin, geliştirilmiş eşsiz formülü ile motoru daha iyi temizleyerek korurken aynı anda yüksek performans ve yakıt ekonomisi kazandırır. 97 Oktan Kurşunsuz Benzin ile daha ilk dolumda motorun tepki verme yeteneği artar ve sürekli kullanımda bu gelişim aralıksız devam eder.


ÖZELLİKLERİ

* Yüksek oktanlıdır.

* Daha rahat bir sürüş için motoru aktif olarak temizler ve korur, motorun en iyi koşulda çalışmasını sağlar.

* Motorun yakıttan maksimum enerjiyi elde etmesine yardımcı olur.

* Eski araçlara performanslarını yeniden kazandırır.

* 97 Oktan Kurşunsuz Benzin, geliştirilmiş eşsiz formülü ile motoru daha iyi temizleyerek korurken aynı anda yüksek performans ve yakıt ekonomisi kazandırır. 97 Oktan Kurşunsuz Benzin ile daha ilk dolumda motorun tepki verme yeteneği artar ve sürekli kullanımda bu gelişim aralıksız devam eder.

* Kurşunsuz benzinle çalışan tüm araçlarda 97 Oktan Kurşunsuz Benzin kullanılabilir.


98 OKTAN KURŞUNSUZ BENZİN

98 Oktan Kurşunsuz Benzin, geliştirilmiş eşsiz formülü ile motoru daha iyi temizleyerek korurken aynı anda yüksek performans ve yakıt ekonomisi kazandırır. 98 Oktan Kurşunsuz Benzin ile daha ilk dolumda motorun tepki verme yeteneği artar ve sürekli kullanımda bu gelişim aralıksız devam eder.


ÖZELLİKLERİ

* Yüksek oktanlıdır.

* Daha rahat bir sürüş için motoru aktif olarak temizler ve korur, motorun en iyi koşulda çalışmasını sağlar.

* Motorun yakıttan maksimum enerjiyi elde etmesine yardımcı olur.

* Eski araçlara performanslarını yeniden kazandırır.

* 98 Oktan Kurşunsuz Benzin, geliştirilmiş eşsiz formülü ile motoru daha iyi temizleyerek korurken aynı anda yüksek performans ve yakıt ekonomisi kazandırır. 98 Oktan Kurşunsuz Benzin ile daha ilk dolumda motorun tepki verme yeteneği artar ve sürekli kullanımda bu gelişim aralıksız devam eder.

* Kurşunsuz benzinle çalışan tüm araçlarda 98 Oktan Kurşunsuz Benzin kullanılabilir.


EURO DİZEL

Euro Dizel, yeni nesil dizel araçlar için geliştirilen (50 ppm) düşük kükürtlü bir dizel yakıttır. Dünyada uçak yakıtlarında kullanılan antimetal, Türkiye'nin ilk antimetalli kara yakıtı olan Euro Dizel'de. Antimetalli Eurodizel, motoru metal tozlarından korur. Aracınızın motoruna uçak motoru gibi bakar.


ÖZELLİKLERİ

* Çok düşük derecelerde bile donmama özelliği sayesinde içerdiği özel katık ile -20 dereceye kadar donmaz.

* Çevrecidir, Avrupa standartlarına uygun düşük kükürt oranı ile çevre dostudur.

* Yüksek setan sayısı sayesinde yüksek performans sağlar, aracı ilk günkü gücüne kavuşturur.

* Formülündeki güçlü temizleme maddesi sayesinde motoru korur.

* Aracın sessiz çalışmasını sağlar.


MOTORİN

Soğuk hava şartlarında akışkanlığını koruyan, deterjan katığı sayesinde kirlilikleri önemli ölçüde temizleyen, motorunuzu korozyona karşı koruyan katkılı ticari taşıt, binek araçları ve her türlü iş makinelerinin yakıtıdır. Rengini üretildiği ham petrolün cinsine göre değişerek alır ve genelde açık sarıdır. Dizel motorlarda yakıt olarak kullanılır. Alevlenme noktası minimum 55 °C'dir.


LPG

Sıvılaştırılmış petrol gazı (LPG), petrolün damıtılması ve parçalanması sırasında elde edilen ve sonradan basınç altında sıvılaştırılan başlıca propan, bütan v.b. gibi hidrokarbonlar veya bunların karışımıdır.


FUEL OİL

185 - 360°C sıcaklıklar arasında motorinin damıtılmasından sonra, damıtma kulesinin altında 380°C'ye kadar kaynamayan ağır bir kalıntı toplanır. Bu kalıntının bir kısmı krakinge gönderilir, bir kısmı ise yeniden damıtılır. Damıtma vakumla yapılır. Vakumla yapılan damıtma sonunda, ağır damıtma yağları, yağlama yağları ve kalıntı elde edilir. Damıtma ürünlerinin ve geri kalanların değişik ilkelere göre harmanlanması sonucunda farklı viskozitede ağır yakıt veya fuel oil adı verilen ürünler elde edilir. Bunlar daha çok ağır hidrokarbonlar içerirler.

Fuel oil, elde edilme yöntemlerine göre damıtılmış fuel oil, harmanlanmış fuel oil ve kalan ürünler olmak üzere üç kısma ayrılırlar. Harmanlanmış fuel oil artık ve damıtılan motorinlerin bir karışımıdır.

Fuel oiller viskozitelerine göre numaralandırılmıştır. Bileşimi yukarıda verilen bilgilerden de anlaşılacağı gibi ağır hidrokarbonlardır. C, H yanında az miktarda S gibi yabancı maddeler de içerirler.

ASTM -D396 sınıflandırmasına göre, fuel oiller beş sınıfa ayrılmıştır. Fuel oillerin cinslerinin belirlenmesi için yoğunluğu, spesifik gravitesi, alevlenme noktası, karbon miktarı, viskozitesi ve kükürt miktarı analiz edilir.

Fuel oillerin ortalama kimyasal bileşimleri, alevlenme noktası, alt ve üst ısı değerleri aşağıdaki çizelgede verilmiştir.


Elementler

Bileşim (%)

Karbon

81 - 86

Hidrojen

10 - 13

Kükürt

0,5 - 5

Tortu

0 - 0,25

Su

0 - 1,0

AlevlenmeNoktası

70 - 140°C

Üst Isı Değeri

10200 - 10800 cal / g

Alt Isı Değeri

9600 -10200 cal / g


FUEL OİL ANALİZLERİ

Ham petrolün distilasyon ürünleri ve kalan bakiyelerin harmanlanması sonucu değişik viskozitede ağır yakıt veya fuel-oil adı verilen yeni ürünler elde edilir. Fuel-oil yakıtı viskozitelerine göre numaralanır. Ağır hidrokarbonların karışımı olan bu yakıtların kimyasal bileşimi karbon ve hidrojendir. Kükürt gibi az oranda yabancı maddeler de vardır. ASTM D.396' ya göre fuel-oiller beş ayrı tip olarak sınıflandırılmıştır.


NO 1: Pot tipi ocaklarda ve brülörlerde buharlaşarak yanan destile bir yakıt
NO 2: Ev ve benzeri yerleri ısıtmak için soba vb. brülörlerinde yakılan yakıt
NO 3: Isıtma tertibatı olmayan küçük tip brülörlerde yakılabilen bir yakıt
NO 4: Isıtma tertibatı olan brülörlerde kullanılan yakıt
NO 5: Çok kalın viskozitede bir yakıt yakabilecek ısıtma tertibatlı brülörlerde kullanılan yakıt

Ülkemizde bu çeşit bir sınıflandırma yapılmamaktadır. Fakat motorin, diesel, NO 4, NO 5, NO 6, fuel-oil olarak ihtiyaçlar karşılanmaktadır.


Normal ısıtma işlerinde ve kazan dairelerinde kullanılan, NO 6 fuel-oil ile özel yakıtın özellikleri aşağıdaki çizelgede verilmektedir.


Özellik

Fuel-oil NO 6

Özel kalorifer yakıtı

Tortu-su(santrifüjle), %

1,0 max

0,5

Kükürt, %

- max

1,5

Vizkozite, 50ºC

300SFS max

250SFS

Isı değeri,kcal/kg

-

-

Parlama noktası, ºC
(pensky martens kapalı kap)

65,0 min

55,0


Bu özellikler rafineri çalışması koşulları şartnamelerine bağlı olarak değişebilmektedir. Fuel-oil ve özel yakıt kalite kontrolü için genellikle kül, parlama noktası, viskozite, kükürt, su ve tortu ile yoğunluk ve ısı değeri tayinleri yapılabilir.


GAZ YAĞI

Rafinerilerde benzinden sonra alınan bir üründür. Önceleri sadece aydınlatma amacıyla kullanılırken sonradan ısıtma, soğutma, traktör yakıtı ve jet yakıtı olarak kullanılmaya da başlanmıştır.


JET YAKITI

Renksiz ve berrak bir petrol ürünüdür. Gaz yağı olarak bilinen Kerosen'e özel katkılar eklenerek elde edilir. Sivil havacılıkta kullanılan JET A1 ve AVGas olmak üzere iki çeşit uçak yakıtı bulunmaktadır.

BASINDA DAMLA OİL A.Ş

Bu makale alanında çeşitli basın-yayın organlarında Damla Oil A.Ş. hakkında çıkan haberler yayınlancaktır.

09/08/2012

Damla Oil A.Ş. Basında Biz

09/08/2012

İLETİŞİM FORMU

Gönder