SORULAR VE CEVAPLAR

Damla Oil Akaryakıt A.Ş. | Sorular ve Cevaplar Sayfasını incelemektesiniz.

  DAMLA OİL'İN YURT ÇAPINDA KAÇ ADET İSTASYONU VAR?

Damla Petrol Ltd. Şti.'nin inşaatı devam edenlerle birlikte istasyon sayısı 2007 yılında 200'e ulaşacaktır.

  DAMLA OİL AKARYAKIT A.Ş'NİN DAĞITTIĞI AKARYAKITA NASIL GÜVENEBİLİRİM?

Damla Petrol İnşaat Tic. A.Ş., Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nun belirlediği koşullara uygun olarak akaryakıt temini ve satışını yapmaktadır.

  DAMLA OİL ŞİRKETLER İÇİN TOPLU ALIMLARDA ÖDEME KOLAYLIKLARI SAĞLIYOR MU?

Damla Petrol Ltd. Şti. toplu alımlarda kısa vadelerle satış kolaylığı sağlamaktadır.

  POMPA FİYATLARI NASIL OLUŞUYOR?

Petrol Piyasası Kanunu gereğince, 01 Ocak 2005 tarihi itibarı ile Serbest Fiyatlandırma Sistemi'ne geçilmiştir.


Bu sistem ile sektördeki akaryakıt dağıtım şirketleri, farklı fiyat politikalarına göre depo satış fiyatını belirlemekte serbest olduğu gibi, bayiler de dağıtım şirketleri tarafından kendilerine tavsiye edilen tavan pompa satış fiyatlarını uygulamakta veya bulundukları bölgenin rekabet koşullarına göre kendi pompa satış fiyatlarını uygulamakta serbesttirler.


Türkiye'de Perakende satış fiyatları rekabet koşulları göz önünde bulundurularak oluşturulmaktadır.

  RAFİNERİ FİYAT OLUŞUMU!

Gümrüksüz rafineri fiyatı + ÖTV + EPDK payı = Rafineri Satış Fiyatı (KDV hariç).


Gümrüksüz Rafineri Fiyatı; Platts Akdeniz - İtalyan piyasasında yayınlanan Cif Med, ürün fiyatları anlamına gelir. Türkiye'de bu piyasa izlenir, son fiyat değişiminden itibaren , günlük CIF Med ürün fiyatları ve Günlük Dolar kuru takip edilerek, belli bir fiyat değişim farkında Gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı oluşur.


ÖTV; Özel Tüketim Vergisi Devletin her ürün için ayrı ayrı belirlediği gümrüksüz rafineri satış fiyatı üzerinden alınan vergidir.


Ürün bazında ÖTV (YTL/M3) aşağıdaki gibidir.

95 K.Benzin: 1,76 (YKR/LT)

98 K.Benzin: 1,85 (YKR/LT)

S.Benzin: 1,92 (YKR/LT)

Motorin: 0,99(YKR/LT)

U.Eurodiesel: 1,10 (YKR/LT)

Gazyağı: 0,95 (YKR/LT)

Kalyak: 0,48 (YKR/LT)

F.Oil No6: 0,20(YKR/LT)


EPDK Payı; Gümrüksüz rafineri fiyatı üzerinden alınan EPDK (Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu) gelir payıdır. Bu pay; Motorin 2000 ve Motorin 7000, Euro diesel, Kurşunsuz 95 oktan, Kurşunsuz 97 oktan, Gaz yağında 1,4; Fuel oil 4, Fuel oil 5 ve fuel oil 6'da1,5'tir.


EPDK, dağıtım şirketleri ve bayiler için verilen çeşitli hizmetlerin karşılığında m3 başına bu ücreti alır.
www.epdk.org.tr

  DEPO SATIŞ FİYATI!

Rafineri satış fiyatı üzerine dağıtım şirketi marjı ve ürün servis ücreti eklenerek dağıtım şirketinin tüm depolar için satış fiyatları belirlenir. Bu marj, dağıtım şirketleri tarafından ürün maliyetleri, yapılan yeni istasyon yatırımları, mevcut istasyonların yenilenmesi, pazarlama ve çeşitli faaliyetler için ayrılan paydır.

  POMPA SATIŞ FİYATI!

Dağıtım şirketi tarafından, depo satış fiyatı üzerine bayiin çeşitli masrafları ve bulunduğu bölgenin nakliye ücretlerinin de eklenmesiyle, tavsiye edilen pompa satış fiyatı oluşturulur ve bayilere bildirilir. Bayi, tavsiye edilen pompa fiyatını uygulamakta veya bulunduğu bölgenin rekabet koşullarına göre pompa satış fiyatını belirlemekte serbesttir.

  TÜKETİCİNİN BİLMESİ GEREKENLER!

Yeni yasa gereği tüm istasyonların fiyat panolarının son fiyat değişimine göre güncel olması, pompa ve fiyat panosundaki akaryakıt satış fiyatlarının farklılık göstermemesi gerekmektedir.


Bu nedenle, müşterilerimizin konuya gerekli hassasiyeti göstermesini, herhangi bir Damla Petrol istasyonumuzun fiyat panosunda güncel fiyatların olmaması veya pompa ve fiyat panosundaki satış fiyatlarının farklılık göstermesi durumunda 0 312 447 80 00 nolu Müşteri Hizmetleri Temsilcilerimize veya info@damlapetrol.com.tr adresine bilgi verilmelerini rica ederiz.

BASINDA DAMLA OİL A.Ş

Bu makale alanında çeşitli basın-yayın organlarında Damla Oil A.Ş. hakkında çıkan haberler yayınlancaktır.

09/08/2012

Damla Oil A.Ş. Basında Biz

09/08/2012

İLETİŞİM FORMU

Gönder